Za měsíc jsou Vánoce!

24. november 2013 at 11:35 | Lucy1616 |  Lifestyle
Huráá! Taky se tak nemůžete dočkat? U mě to umocňuje ještě fakt, že přesně za týden jedu na vánoční trhy do Vídně. Takže natěšenost maximální! Už jsem tam jednou právě na těch trzích byla asi před dvěma třemi roky, ale to ůbec nevadí :) Minule jsem si to tam moc neužila, protože jsem byla hrozně nachlazená a bolelo mě v krku a byla děsná zima. Počítám s tím, že teď taky budu mrznout, ale snad to můj milovaný punč spraví :) A čajíček k tomu, nějaké ty dobroty, které asi nebudou spadat přímo do zdravé výživy, ale hlavně ten punč! Samozřejmě počítám s tím, že si něco hezkého přivezu. Minule to byl hrnek od toho punče a malý hrníček od čaje. Když si normálně jdete koupit punč, prodají vám k němu i hrnek a je na vás, jestli jim ho vrátíte, nebo si ho necháte na památku. V případě vracení vám dají zpět nějaký ty penízky. Ve Vídni je hodně draho, ale člověk tam přece nejezdí každý měsíc, aby musel nějak moc šetřit. I když já pokaždé když jsem si něco chtěla koupit, okamžitě jsem přepočítávala z eur na naše peníze, ale to je normální. Každého přece zajímá, jakou hodnotu by daná věc měla u nás, ne? :D Za zájezd budu platit pouze kolem 150 Kč, protože jedu s bábí, která to má úplně zdarma, a jí to platí fabrika, ve které pracuje. A jede se s průvodkyní, takže zase budeme lítat jako stádo ovcí za plyšovou kytkou :D A že jich ve Vídni není málo! :D Prý se říká, že ve Vídni se domluvíte jakýmkoli světovým jazykem. Nevím, co je na tom pravdy, ale minule jsem fakt slyšela plno různých jazyků, nejvíc asi japonštinu :D Těším se, až budu říkat prodavačce ,,Einen Punsch, bitte" :) Ale myslím, že to nebude třeba, protože jim asi bude jasné, pro co tam jdu :D Chtěla bych s bábí navštívit jednu cukrárnu, která funguje už asi od 19.století a pořád tam obsluhují v dobových kostýmech a slyšela jsem, že je to tam moc hezké. A nesmím zapomenout na Sachr dort a Mozartovy koule! Sachr už jsem měla jednou u nás na Šumavě, byl to originál a nic lepšího jsem nikdy nejedla :) Mozartovy koule budou mít u mě premiéru.


Tak to by stačilo o Vídni, vidím, že jsem se pěkně rozepsala :D Pojďme si povídat o Vánocích :) Ty jsou ode dneška přesně za měsíc, takže si můžete všimnout, že jsem změnila na blogu pozadí. Původně to byl krásný vánoční stromeček, ale prostě nejde, aby tam byl celý. Tak nevadí, no... Za týden je první neděle adventní a na tu právě jedu do Vídně, takže takhle strávím hezky začátek adventu. Každoročně v sobotu před tou nedělí vyrábíme s mamkou adventní věnec, který nám (doufám) vydrží až do Vánoc. Barva svíček by měla být fialová, ale my barvy střídáme, už jsme měli i bílou, krémovou, červenou a všechny možné varianty. Ozdoby volíme spíše přírodní, jako jsou třeba sušené plátky jablek a pomeranče, skořice, mašličky a jiné.
Na 4.prosince si připomínáme svátek svaté Barbory a s tím i nadílku večer před tímto dnem, kdy dostáváme s bráchou většinou nějaké sladkosti, někdy třeba rukavice a kosmetiku. V předvečer 6. prosince se naší vesnicí rozezní zvuk kovových řetězů a hudrání, které mají na svědomí. Ti nám vždycky za okno donesou punčochy plné sladkostí a ovoce a ten večer nás přijdou i navštívit. Minulý rok jsme měli opravdu zajímavou mikulášskou návštěvu. Všichni přijeli za zvuku čertovské hudby na voze taženém koňmi, čertů bylo snad 15! a jenom jeden Mikuláš a jeden anděl. Takhle to u nás na vesnici chodí, samí čerti a mikulášů a andělu pomálu. Nicméně byl to zážitek na celý život a nic se mu jentak nevyrovná.
Tento svátek se sice moc neslaví, ale my si ho připomínáme každý rok. Je to totiž svátek sv. Lucie, jejíž jméno nese spolu se mnou dalších 100 000 dívek a žen v ČR. ,,Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá", praví lidová pranostika.
Pomalu se blížíme ke Štědrému dni, ale ještě 21. prosince oslavíme zimní slunovrat. Den se začíná prodlužovat a noc zkracovat.
A přichází nejoblíbenější svátky v roce! Máte už napečené cukroví? O tom jsem se v celém článku nezmínila, ale my už od začátku adventu pečeme různé perníčky, vanilkové rohlíčky, slepované a všechno možné. Já vánoční cukoví zbožňuju! A vánočku jakbysmet! Mňam mňam mňam! Ale na Štědrý den pozor! Jinak neuvidíte zlaté prasátko! Já se vždycky jen nasnídám vánočky s mlékem, poobědvám rybí polévku a potom až stědrovečerní večeře ve formě smaženého kapra a bramborového salátu s jogurtem. Majonézu bych už asi nesnesla :D Žádné cukroví přes den! :D Můj vánoční den probíhá takto: ráno vstanu, nasnídám se, koukám na pohádky, po obědě většinou zajdeme navštívit naše zesnulé příbuzné na hřbitov, vrátíme se domů a ve čtyři hodiny jdeme ke kostelu na živý betlém, kde poslední dva tři roky už účinkuju i já :) Je to moc hezká událost, která se u nás stala už tradicí. Prvně to bývalo takové zpívání koled v kostele, kde se sešlo pár lidí a za doprovodu kytary se zpívaly vánoční písně a koledy, ale teď to bývá tak, že nám pomáhá i škola a ,,hraje se" vánoční příběh a náš sbor k tomu zpívá. Je to opravdu moc hezká tradice, která navozuje tu pravou vánoční atmosféru a je to prostě úžasné :D Po návratu domů už cítíme tu vůni smaženého kapra, kterého vaří babička, a jen se těšíme na večer. Večeříme asi v šest hodin a po večeři nám Ježíšek pod dva stromečky nadělí dárky. Proč pod dva? Protože s námi babička bydlí :D Jeden je tedy její a druhý je náš - rodičů, můj a brášky. Jeden maličkej mám tedy ještě v pokojíčku, ale tam jenom dávám dárky po nadílce. Vánoce u nás bývají opravdu štědré, ,,Ježíšek" začíná nakupovat už v září, aby to všechno stihl. Stále se u nás drží zvyklost, že dárky naděluje Ježíšek, žádná mamka s taťkou! A doufám, že se to bude u nás dodržovat každé Vánoce! Po rozbalení všech dárků, které dostaneme doma, si sesedneme do obýváku, díváme se na nějakou u pohádku a jíme cukroví. Večer? No a co, je to jenom jednou do roka a po tom 10 kilo nepřiberete! A dostáváme se k ošemetné otázce, a tou je ,,Jak se budu stravovat o Vánocících. Odpověď zní: Úplně normálně! Je jasné, že se asi nebudu nějak moc přejídat, ale dopřeju si úplně všechno kromě majonézy v bramborovém salátě, protože ta mi prostě dělá sama od sebe špatně. Nahrazujeme ji bílým jogurtem a salát je hned chutnější a potom netrpím na záchodě! :DDD Cukroví v adventu trošku omezím, protože minulý rok jsem to opravdu přeháněla. Dovolím si jenom určitý počet kousků za den, ale k tomu napíšu ještě jeden samostatný článek. Před půlnoci chodíme s mamkou na půnoční mši, která u nás bávý obzvlášť krásná.
Příští den jezdíme hned po snídani (zase vánočka :D) k babiččinu příteli, u kterého si Ježíšek taky schoval nějaký ten dáreček. Potom zajdu na jedenáctou do kostela a obědváme stědrovečerní večeři :D To znamená kapr + salát :)) Zbytek dne strávíme úplně normálně jako vánoční den. Díváme se na pohádky, jdeme ven na procházku a plno dalších aktivit.
Na savtého Štěpána si jezdíme pro dárečky k babičce a dědovi. Na oběd k nim nee protože mít po sobě třikrát kapra a salát se nám opravdu nechce :D Cukroví mívají taky výborný ♥
Tímto Vánoce pro někoho končí, ale my nejsme ještě ani v půlce :D Stromeček máme totiž až do Hromnic, tedy do února :)
Silvestr narozdíl od Vánoc moc neslavíme, večer se jenom díváme na televizi a uděláme nějaké ty chlebíčky a jednohubky a připijem si do Nového roku. Minulý Silvestr jsem slavila s kamarádkami, takže byla sranda :DDD Přišla jsem ve tři opilá domů :D Určitě si dokážete představit, jak to vypadalo ;)
Krásně jsme si prošli adventí a vánoční období a tady dávám nějaké tipy na vánoční písně a obrázky. Určitě budu nějaké přidávat i během adventu, tak se máte na co těšit :)

Andělíčky miluju! ♥
Mějte se krásně a užívejte poslednní neděli v cíkevním roce :)
P.S.: Obdivuju toho, kdo se dostal až na konec!
P.S.2: Nezapomeňte psát do komentů ↓
 

Be the first one to judge this article.

Poll

Těšíte se na Vánoce? :D

Jo, moc :)) 53.7% (51)
Ani ne... 46.3% (44)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama