Christmas in England

14. december 2013 at 21:45 | Lucy1616 |  Lifestyle
Pro nás asi nejznámější slavení Vánoc ve světě. Ovšem někdy si lidé pletou anglické tradice s americkými.
Místo našeho Ježíška děti ve Velké Británii mají Santa Clause. Někdy se také uvádí Father Christmas (tedy Otec vánoc). Děti mu také píšou dopis, ale nedávají jej za okno, jako to děláme my, ale hodí ho do krbu. Musí ale dávat pozor, aby jim neshořel. Pravé vánoce začínají pro Brity až 25. prosince ráno, ale už v předvečer svátku se rodina schází u skromně prostřeného vánočního stolu, kdy jedí hrachovou polévku a opečenou šunku.


Britské vánoce se však zrodily z karnevalu na počest krále Hodokvasu, princezny Nerozumu a lorda Nepořádka. Jak z jejich jmen lze vyčíst, byly to velmi bujaré oslavy a zábavu nebylo nouze. Ale přišli Puritáni a ostrovní království o tuhle určitě zajímavou tradici ochudili. Ale nepodařilo se jim vymítit pálení vánočního polena, zdobení cesmínou, tučnou husu, pořádně vykrmeného krocana a samozřejmě vánoční pudink. Co by to bylo za vánoce bez pudinku! O tom ale později.
Vánoce začínají prvním adventím dnem, tak jako u nás, a končí svátkem Tří králů. Královna každoročně na jejich paměť obětovala v královské kapli v paláci svatého Jamese zlato, kadidlo a myrhu. Pravidelně od roku 1841 začínají v okamžiku, kdy člen královské rodiny rozsvítí za doprovodu vánočních koled vánoční stromeček (většinou jedli) na Trafalgar Square.
V ten samý den, 24. prosince (Christmas Eve - tedy vánoční večer) děti nesmí zapomenout pověsit na krb punčochy, aby jim Santa, který za nimi přijede saněmi taženými čtyřmi páry sobů mohl něco doněst. Římští katolíci a Anglikáni slaví v kostelích tzv. Midnight Mass, kdy uctívají |Ježíšovo narození v Betlémě. Ráno hned po probuzení (pokud vůbec dokázaly usnout, ha ha :D na Christmas Day), se ještě v pyžamu běží podívat, copak jim donesl. Narozdíl od nás dostávají k Vánocům i nějaké to jídlo, třeba cukroví. To my se držíme dobrých starých dárků.Co kdyby se jídlo pod stromečkem zkazilo? :D Většina Angličanů chodí na tento den do kostela, ale maminky celé dopoledne chystají vánoční hostinu, která se koná přesně v poledne. V kostele jsou umístěny dvě vánoční jedle, a ty jsou ozdobeny dárky a hračkami pro chudé lidi. V domácnostech také mají stromečky, ale bezdětné rodiny si na ně moc nepotrpí, a proto si dům ozdobí jen jmelím, cesmínou a jedlovými větvičku. I to má však své kouzlo. K hostině se podává již tradiční pečený krocan s kaštanovou omáčkou. Jako dezert slouží sladké bochánky, které jsou plněny ovocem, přeslazený biskupský chlebíček, který jsem mimochodem ještě v životě neměla :D a nesmí chybět pudink!
7
Každá rodina má na vánoční pudink svůj vlastní přísně tajný recept, ale ve skutečnosti se od sebe moc neliší. Možná byse od pudinku očekávali, že bude podobný našemu klasickému pudinku s mlékem a piškoty, ale musím vás zklamat. Patří do něj hovězí loj, karamelizovaný cukr, citronová kůra, kandované ovoce, muškátový oříšek, strouhaná houska, mouka, vejce, koňak a mléko. Základní složkou jsou však švestková povidla. Můžete v něm objevit i rozinky, ovoce, mandle, ořechy a podobně. Kdo najde ve své porci stříbrnou minci nebo náprstek, vyhnou se mu v příštím roce nemoci a starosti.
Ten pravý pudink se však připravuje z mletého masa, ale ten si nechají servírovat jen skuteční milovníci anglosaských tradic.
Vánoční hostina trvá asi 4 hodiny, přičemž čas po ní je vyhrazen přátelům a různým divadelním hrám, koledám a vánočním zákuskům. Zatímco v 19. století si lidé z bohatších vrstev objednávali své vlastní herce, dnes si vystačí sami. A je přitom určitě mnohem větší zábava. Britové také sledují každoroční vánoční projev královny Alžběty II. v televizi.
Po Christmas Day následuje tzv. Boxing Day, tedy den sv. Štěpána, kdy se v dávných dobách rozdělovaly chudým peníze ze sbírek v kostele. Žádnou spojitost s boxem to tedy nemá :D, nemusíte se bát ;) Na tento den se dnes ve vekém chodí nakupovat, protože všechny obchody mají po vánocích obrovské slevy. Takže tohle je den nakupování. ebo navštěvují své drahé příbuzné.

Tímto pro většinu Angličanů vánoce končí, ale ještě následuje Silvestr a Nový rok, které slaví podobně jako my. 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama