Úpravy v mém jídelním plánu

15. february 2014 at 13:33 | Lucy1616 |  Lifestyle
Ahoj :)
Opět se ozývám se svým článkem :) Bude trochu jiný než jaké ode mě znáte, protože jsem se rozhodla na základě vašich komentářů a n diskuzi s mamkou, se trochu zamyslet nad svým stravováním. Mamka si všimla, že poslední dobou to s jídlem začínám trochu víc přehánět, a já se nechci dostat do období, které už úspěšně skončilo a odehrávalo se minulý rok na jaře a částečně v létě. Nebudu se tady o tom rozepisovat, momentálně se na to necítím, přijde na to řeč třeba příště ;) Možná jste si všimly mé obří porce lívanců v minulém článku. Mamka u toho byla, ale neřekla, abych si jich dala míň, protože se asi bála mojí reakce. Minulý rok jsem ji totiž hnde seřvala, jak měla něco na moje jídlo. Takže se jí ani nedivím. Po těch lívancích jsem si dala ještě jednu palačinku a asi 7 ks valnetýnského cukroví. Cítila jsem se potom hrozně, ani cvičit jsem radši nešla. Spát jsem šla až o plů jedné v noci a předtím jsme už nic nejedla. Takže jsem byla celkem 18 hodin bez jídla! Pro tělo určitě hrozný šok.
Abych se dostala k původnímu smyslu článku, tento neměl funkci vás jaksi informovat o mých ,,zážitcích" s jídlem, ani s výlevem studu, který nad sebou samou cítím (i před mamkou se teš stydím, protože si myslí, že jsem jak nenažrané prase), ale s jakýmsi novým řádem, kterým se teď budu držet a budu v něm úspěšná. Také jsme si s mamkou povídaly na téma ,,cukr". Já jsem jí oznámila, že bych potřebovala být delší dobu bez cukru a že si dám vlastně takový půst od sladkostí. Jenže ona má zase se mnou zkušenost, že v obdobích, kdy vysadím cukr, jsem hrozně nervózní, vyjedu kvůli každé prkotině a jsem hrozně podrážděná a ve stresu. Bod pro mamku: má zase pravdu! Zatraceně, ta je ale chytrá! :D Takže jsme usoudily, že bude nejlepší si každý den dát kousek něčeho sladkého, ale zase ne málinko, protože já když si dám ten jeden kousek, potom si řeknu, že stejně už jsem dneska sladký měla, tak proč bych si nedala ještě? S tímto vás seznámím ještě níže, teď vám KONEČNĚ povím něco o svých plánech.Bazální metabolismus a kalorie
Můj BMR je něco kolem 1400 kcal na den. To znamená, že kdybych necvičila a nijak nesportovala, tělu by stačil tento denní příjem.
BMR zvýšený o přibližný výdej energie mám 2000 kcal. To je při mém cvičení méně než hodinu denně a udržování váhy.
Při hubnutí by neměl energetický příjem přesáhnout 1600 kcal.

Všechny tyto údaje jsou pro každého úplně jiné. Tyhle jsou speciálně na mě s mými zadanými údaji: Výška 162 cm, váha 50 kg, pohybová aktivita méně než hodinu denně a věk 16.

Teď se pojďme rozhodnout, co z toho mám provozovat. Vzhledem k tomu, že jsem už dlouho nedostala měsíčky, neměla bych už více hubnout, protože tělu asi chybí tuky a nějaké živiiny. Na druhou stranu nechci ani přibírat. Asi bych si měla zajít k doktorovi, ale zatím k tomu nedošlo.
Když svůj příjem budu udržovat někde na střední hranici, budu denně jíst něco kolem 1800 kcal. Navyšování porcí už probíhá od minulé soboty, ale ne správnou cestou. Abych splnila ten svůj denní příjem, zaplácávala jsem se různými oříšky, semínky a podobně. Jen proto, abych nemusela přidat sacharidy. Nově jsem si začala počítat poměr bílkovin, sacharidů a tuků, a přišla na to, že díky tady těm ,,zaplácávačům" mám vysoký příjem tuků. O tom ale v další části.
Pro všední den bychom kalorie rozdělili do pěti denních dávek. Snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře. Dosud byla večeře asi největší, což bylo špatně. Budu rozdělovat v poměru 2:1:1:2 - svačina a oběd budou nejmenší, i když oběd by měl být největší jídlo dne. Musím ho totiž stihnout v pětiminutové přestávkce, a to ještě s přemístěním do jiné učebny, takže nemůžu mít žádný oběd o třech chodech. Je to blbé, to vím, ale jiný kompromis udělat prostě nemůžu. Zkoušela jsem to, ale nejde :/
Jak jsem říkala, to navyšování zatím probíhá a je v počáteční fázi, takže teď přijímám na snídani 350 kcal, svačina 250 kcal, oběd 200 - 250 kcal, svačina 200 kcal, večeře 300 kcal. Dohromady 1300 kcal. Od pondělka začnu hodně postupně, aby si tělo zvykalo. Takže přidám 50 kcal na snídani. A potom další týden 50 kcal na svačinu. A tak dále.
Možná si říkate, proč to tady tak dopodrobna řeším, ale pro mě je to teď hodně důležité, protože si nemůžu dovolit přijímat málo, ale naopak ani ne moc, abych zase nepřibárala. První týden jsem zvládla celkem dobře, žádné přebytky na váze ani v centimetrech se nekonaly, dokonce mi nějakej ten půlcenťáček zmizl :) Ono totiž když nevidíte žádné výsledky, zdravě jíte a cvičíte, vždy, ale vždy je chyba v jídelníčku. Takže jsem přidala na jídle a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat :)


Poměr Bílkoviny : Sacharidy : Tuky
Toto téma je dost ošemetné, ale pojďme se do něho s radostí opřít :)
Předpokládejme, že bych chtěla rýsovat (ne kružítkem, ale svoje tělo :DDD). Měla bych tedy přijmout 3 gramy sacharidů na kg (pro mě 150 g sacharidů), 1 g bílkovin na kg (50 g) a 0,5 g tuků na kg (25 g).

Příklady zdravých bílkovin:
nízkotučný tvaroh (ten můžete narozdíl od light jogurtů - jeden článek bych chtěla věnovat této tématice), polotučný jogurt, kvalitní sýry, domácí lučina (bude recept ;)), polotučné mléko, kvalitní ryby (ne pangasius, ten žije ve špinavých vodách a je to nejhorší ryba, kteoru můžete sníst) a ryby z plechovky ve vlastní šťávě, vajíčka, šunka s nejméně 90 % podílem masa, libové maso - kuřecí, krůtí, krocaní, králičí, v menší míře vepřové a hovězí, luštěniny (patří vůbec do bílkovin? :D)

Příklady sacharidů:
celozrnný lisovaný chléb, občas domácí chleba nebo tmavé pečivo, celozrnné těstoviny, neloupaná rýže (tu mám v plánu teprve koupit), celozrnný kuskus, pohanka, jáhly, bulgur, sypané musli, ovesné vločky, knackebroty...

Příklady tuků:
zastudena lisovaný olivový olej (proběhly ale výzkumy, které dokazují, že olivový je nezdravý!, je mi to celkem jedno, protože doma smažíme na sádle a já smažené věci moc nejím), ořechy, semínka, ryby, mléčné výrobky

V denním rozvržení bude nejvíce bílkovin na večeři, protože přd večeří cvičím, a jak je známo, po cvičení máme tělu dodat bílkoviny pro regeneraci svalů. Nejvíc sacharidů na snídani, protože potřebuju, aby mi to ve škole myslelo a pro dostatek energie po celý den. Tuky se budu snažit rozvrhnout do celého dne, ale na večeři se jich už vyvaruju.Sladkosti a jiné pochoutky
Každý je má rád a neříkejte mi, že ne! :D Já osobě sladkosti miluju, ale dokážu se v nich jakžtakž brzdit. Snažím se dopřávat si je v menší míře každý den, ale někdy prostě přeženu. Proto se chci tomu vyvarovat, a tak jsem si rozvrhla na zbytek měsíce, kdy si jakou sladkost dám. Převládá tam hořká čokoláda, o tom není pochyb :D Ale taky jsem tam zařadila ten flapjack, který jsem vám ukázala v minulém článku a takovou oříškovou tyčinku DeNuts. Teď budu jen doufat, že to dodržím a mám vyhráno :)Voda
Je samozřejmostí, že denně vypiju tak 3 litry vody/čaje. Tam nemusím nic měnit :) Sladké nápoju taky nepiju tak není co řešit. MOžná slazení medem, ale 1 lžička denně do čaje mi neuškodí.
Mám na vás dotaz: Myslíte, že med mám počítat do sladkostí?


Pohyb
Jillian Michaels nezná žádné výmluvy, takže se ani nepokouším ji rozzlobit :D
6 dní cvičení, 1 den rest day :)


Doufám, že jsem sem napsala všechno potřebné. Když tak sé v komentářích vyjádřete k něčemu, co se vám nezdá a já se nad tím zamyslím. Teď v tom třebu chybu nevidím, ale když mě na ni někdo upozorní, tak mě to trkne. Můžete se zeptat i na něco, co jsem třeba zapomněla ;) Děkuju za vaši podporu, moc si jí vážím.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Katie Katie | Web | 15. february 2014 at 14:01 | React

Je dobře, že píšeš o tom, co ti jídlo způsobuje, je to taková autoterapie.
Znám to, taky jsem před dvěma lety byla na každého protivná a vybouchla jsem, když se někdo přede mnou zmínil o jídle.

Napsala jsi to tak, jak bych to napsala já.
Mé limity jsou 74 bílkovin, 179 sacharidů, 40 g tuku, 28 g vlákniny.
BMR mám kolem 1 387.

Uvidíš, že se ti zlepší nálada, když pomalu začneš dodržovat tento režim a budeš více jíst.
Nahrazovat sacharidy tukem není nejlepší nápad:D, ale to už víš.

Nejíst žádný cukr není vůbec dobrý nápad, taky jsem se o to kdysi snažila a byla jsem neskutečně protivná a další den jsem snědla dvakrát tolik, co bych měla.

Vydáváš se správnou cestou:)

2 Barbora K. Barbora K. | 15. february 2014 at 15:16 | React

Zdravím :)
Za prvé si myslím, že ta porce lívanečků nebyla až tak moc velká, taky někdy hodně žeru, ale proč ne ? :D
Je dobře, že si s tím takhle s někým dokážeš popovídat, to já neumím a ani nechci :-) Já myslím, že zatím jdeš na to dobře, a líbí se mi, že takhle navyšuješ porce. Říká se, že snídaně má být největší jídlo dne, potom oběd a nakonec večeře :)
Proč nestíháš ten oběd? Vy nemáte nějaké obědovky ? My míváme třeba volno až od půl jedné :) 50 minut na oběd a tak si něco vezmu do krabičky.
Držím ti palce :-)

3 Myself** Myself** | Web | 15. february 2014 at 17:25 | React

Já jsem také musela začít jíst méně. Říkala jsem si, že nemá cenu vysadit cukr a tuk úplně, ale jíst hodně ovoce, kde je přírodní cukr a bílkoviny. Tam se nacházejí zdravé tuky :) mám podobný názor jako ty si myslím :) ale neboj, podle mě to tak hrozné nebude, ale držím ti palce :) snad to mamka přežije :D

4 Zoey* Zoey* | Web | 15. february 2014 at 19:05 | React

Děkuji za názor :) ale já ani nemám chuť na to svačit více a hlavně na intru to moc nejde :/
Myslím si, že jsi si to neplánovala skvěle :* vážně ;) držím ti palce ať ti to jde :) a s tím medem- já bych ho nepočítala do sladkostí :) je to přírodní a tělo to bez problémů vstřebá, takže určitě to není sladkost ;)

5 Ko Ky Ko Ky | Web | 15. february 2014 at 19:43 | React

je dobré,jak jsi se rozhodla a podle mě ti to prospěje,než to jak jsi provozovala minulý týden :)

ale obdivuji tě,že se nenecháváš odrazovat a jdeš na plno a nestojíš na jednom místě,z tebe by si některé měly brát příklad :)

6 letmebebeautiful letmebebeautiful | 15. february 2014 at 19:55 | React

Ja jsem taky schopna sníst livancu hodně... Ale snažím se je nejíst denne a pak si dam treba menší večeři nebo tak :) jinak moc pekny článek a myslím, ze je to dobre rozhodnuti... Ted jsem akorát někde četla, ze na snídani by mely byt i trochu vic bílkoviny ze taky podporujou mozek ale co je na tom pravdy nevím :)

7 Karoline :) Karoline :) | Web | 15. february 2014 at 20:10 | React

Hodně štěstí, ať ti to jde jak chceš ! :) A měsíčky taky nemám (už od června), z toho si nic nedělej, až si tělo vše srovná a vše bude ok, tak to příjde :)

8 Ko Ky Ko Ky | Web | 15. february 2014 at 21:04 | React

díky,že jsi se přidala :)
není zač,já ráda napíšu člověku,jak ho vidím objektivně,když mohu:)

9 Andee Andee | Email | Web | 16. february 2014 at 2:47 | React

Páni, tomu říkám detailní rozbor... v těch litániích už konkuruješ i mně... ještě nedávno jsem se jídlem taky takhle zabývala, řídily se mi jím téměř všechny myšlenky a neříkám, že je to špatně, jen že je to nesvoboda a s tvými krásnými 50 kily to vůbec nepotřebuješ, ačkoli je úžasný a obdivuhodný že sis vybrala zdravý životní styl a chceš se o sebe starat :-) držím palce ať jsi se sebou spokojená, zlato, a chválím takhle inspirativní a zapálený článek, přečetla jsem ho jedním dechem a dodala jsi mi pohon pro vlastní boj :-*

10 Kubi Kubi | Web | 16. february 2014 at 11:06 | React

Máš to skvěle naplánované:) Asi bych si to takhle naplánovat měla někdy taky...:)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement